ମିଳିଗଲା ପ୍ରମାଣ,ବାଲାକୋଟରେ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ସମୟରେ ଜୈଶ୍ ଆଡ୍ଡାରେ ସକ୍ରିୟ ଥିଲା ୨୮୦ ମୋବାଇଲ୍

296

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଭାରତୀୟ ମିରାଜ୍ ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ ଜୈସର ବାଲାକୋଟ୍ ଆଡ୍ଡା କେତେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ କେତେ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏନ୍‌ଟିଆର୍‌ଓ (ଜାତୀୟ ବୈଷୟିକ ଗବେଷଣା ସଂଗଠନ) ଦେଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଅତିକମରେ ୩୦୦ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇ ଥାଇପାରନ୍ତି । କାରଣ ମିରାଜ୍ ବିମାନ ଆକ୍ରମଣ ବେଳେ ଜୈସ ମହମ୍ମଦର ବାଲାକୋଟ ଶିବିରରେ ୨୮୦ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ ସକ୍ରିୟ ଥିଲା ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ବାଲାକୋଟ ଶିବିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଲାଗି ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନା ଅନୁମତି ଦେବା ପରେ ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିର ନେଇ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଶିବିରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସମେତ ଅସ୍ତ୍ରାଗାର ମଧ୍ୟ ଥିଲା । ଏନ୍‌ଟିଆ୍‌ରଓ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ବୈଷୟିକ ସର୍ଭେକ୍ଷଣ ଅନୁଯାୟୀ ଶିବିରରେ ୨୮୦ ମେ‌ାବାଇଲ ଫୋନ୍ ରହିଥିଲା । ଏହି ଫୋନ ଗୁଡ଼ିକର ସିଗନାଲ ସକ୍ରିୟ ଥିଲା ।

ଜଣେ ଗୁଇନ୍ଦା ଅଧିକାରୀ ନିଜ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏସଂପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ଜାରି କରିବେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ ୨୬ ତାରିଖରେ ମିରାଜ ବିମାନ ବାଲା‌େକ‌ାଟ୍ ଶିବିର ଉପରେ ଏକ ହଜାର କିଲୋ ଓଜନର ସ୍ପାଇସ୍ -୨୦୦୦ ବୋମା ପକାଇଥିଲା । ବୋମାମାଡ଼ ବାଲାକୋଟ ଶିବିର, ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର, କମାଣ୍ଡ୍‌ ସେଣ୍ଟର ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରାଗାରକୁ ଧ୍ବଂସ କରିଥିଲା ।

Comments are closed.