ଆଉ ଦିନକ ପରେ ଢେଙ୍କାନାଳର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା । ସଜେଇ ହେଉଛି ପୂଜାମଣ୍ଡପ । ୧୧ ଦିନ ଧରି ସହରର ୪୮ଟି ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଇବେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ

3

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଆଉ ଦିନକ ପରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା । ପୂଜାକୁ ବେଶ ଜାକଜମକରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକର ସାଜସଜ୍ଜା ଏବେ ଚୁଡାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ । ୧୧ ଦିନ ଧରି ସହରରେ ୪୮ଟି ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଇବେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ।

ଆସନ୍ତା ୨୪ ତାରିଖ କୁମାରପୁର୍ଣ୍ଣିମାଠାରୁ ୧୧ ଦିନ ବ୍ୟାପି ଢେଙ୍କାନାଳ ସହରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା । ମିଳିତ ପୂଜା ବଜାର କମିଟି ଅଧୀନରେ ୪୮ଟି ମଣ୍ଡପରେ ମାଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟ ମୂର୍ତ୍ତିପୂଜା ପାଇବାକୁ ଯାଉଛି । ସେଥିଲାଗି ଏବେ ଠାରୁ ସମସ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ଚଳଚଂଚଳ ହୋଇପଡିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଉଡମଣୀ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠାନ ମୀନା ବଜାର ତାର ୭୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତି ପାଳନ କରୁଥିବାରୁ ମେଢ ଏବଂ ଲାଇଟ ଡେକୋରେସନକୁ ବିଶେଷ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇଛି । ଗଣେଷ ବଜାର, ମହାବୀର ବଜାର, ବସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବଜାର, ବାଜି ଚୌକ, ଦେଉଳ ସାହି ଆଦି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକ ବାଉଁଶ ଗେଟ ନିର୍ମାଣ କାମ ଅଧାରୁ ଅଧୀକ ସାରିଦେଲେଣି । ସେହିପରି ମୂର୍ତି ତିଆରି କାମ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି । ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ମୁନସିପାଲିଟି ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିବା ଦୋକାନଗୁଡିକୁ ଉତ୍ତେଦ କରାଯାଇଛି ଫଳରେ ଭିଡ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ଟ୍ରାଫିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁରୁଖୁରୁରେ ହୋଇପାରିବ ।

ଢେଙ୍କାନାଳ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜାର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି ଦୀର୍ଘ ୮ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପଟେ ରଂଗୀନ ଆଲୋକମାଳା ଦର୍ଶକମାନକୁଂ ବେଶ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥାଏ । ତା ଉପରେ ସୁଉଚ ଆଲୋକ ତୋରଣ ଏବଂ କପଡା ତୋରଣ ପୂଜାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିଦିଏ । ଏହି ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପୂଜାର ଏକ ମାସ ଆଗରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥାଏ । କାରିଗରମାନେ ସେମାନକଂ କଳାନୈ÷ପୁଣକୁ ପରିପ୍ରକାଶ କରିବା ଦିଗରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକାର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦେଖାଦେଇଥାଏ କାରଣ ମୂର୍ତି ତିଆରିରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାଇଜ ରଖାଯାଇଛି । ମହିଷାପାଟ ଇନ୍ଦିରାଗାନ୍ଦୀ ପଡିଆରେ ୯ ଦିନ ଧରି ପଲ୍ଲିଶ୍ରୀମେଳାରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନକଂ ଭିଡ ବେଶ ପରିଲିକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ୧୧ ଦିନରେ ପାଖାପାଖୀ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକକଂ ସମାଗମକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଉଛି ।

Comments are closed.