ଘରେ ସାପ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସରୀସୃପଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ବଢୁଥିଲେ ଚିଞ୍ଚନ୍ତୁ ଏହି ଔଷଧ ! ଘରେ ପଶିବେନି ସାପ । 

2,118

ଶୀତଦିନରେ ଅସହ୍ୟ ଥଣ୍ଡାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଘର ଭିତରକୁ ସାପ ଭଳି ବିଷାକ୍ତ ସରିସୃପ ପଶିଆସନ୍ତି । ଆପଣ ଏହି ଋତୁରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଘରୁ ସାପ ବାହାରୁଥିବା ମଧ୍ୟ ଦେଖିଥିବେ । ବେଳେବେଳେ ଏମିତି ହୁଏ ଯେ ଅଜାଣତରେ ଘରେ ସାପ ରହିଯାନ୍ତି ଏବଂ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଚୋଟ ମାରିଯାନ୍ତି । ତେବେ ଯେତେ ବଳଶାଳୀ ଲୋକଟିଏ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ସାପ ଭଳି ଜନ୍ତୁକୁ ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଭୟ ପାଇଥାନ୍ତି ।

ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ କି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଘରେ ସାପ ବାହାରିବା ପରେ ଯଦି ତାକୁ ମାରିଦିଆଯାଏ ତେବେ ଏହାର ଏକ ଗନ୍ଧ ଘରେ ହିଁ ଅଟକି ଯାଏ ଯାହାର ଆକର୍ଷଣରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାପ ମଧ୍ୟ ଟାଣି ହୋଇ ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଆନ୍ତି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଘରେ ସାପ ନ ପଶିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଏ ତେବେ ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ପରିବାରକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି ଏକ ତେଲ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାକୁ ଘରେ ଚାରିଆଡେ ଚିଞ୍ଚନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଏଥିରୁ ଉପସମ ପାଇପାରିବେ । କିରୋସିନି ଯାହାକୁ ମାଟି ତେଲ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଆପଣ ନିଜ ଘର ଚାରିପାଖେ କମ୍ ମାତ୍ରାରେ କିରୋସିନି ପକାନ୍ତୁ । ଅଧିକ କିରୋସିନି ଦ୍ୱାରା ନିଆଁ ଲାଗିବାର ଡର ଲାଗିରହେ ତେଣୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ମାତ୍ରାରେ ହିଁ ଘରର ପ୍ରତି କୋଣରେ ପକାନ୍ତୁ । ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଏହାର ଗନ୍ଧ ହିଁ ସରୀସୃପଙ୍କୁ ଘରକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ରୋକିଥାଏ ।

Comments are closed.